Znáte vládní projekty pro získání zahraničních pracovníků
Obsah článku
Vládní programy představují efektivní řešení nedostatku pracovních sil. Kde je možné je využít a jaké vládní programy dnes existují?
K čemu jsou vládní programy
Programy pro ekonomickou migraci jsou obecně určeny k tomu, aby se českým společnostem usnadnil nábor pracovníků ze zahraničí.
V mnoha oborech na různých pozicích panuje kritický nedostatek kvalifikovaných pracovníků. To ohrožuje vlastní ekonomickou činnost firmy i její celkovou stabilitu.
Bez potřebných zaměstnanců musí české společnosti svou činnost omezit, v krajním případě by jim mohlo hrozit i její úplné zastavení. Podpořit tímto způsobem tuzemskou ekonomiku se tak jeví jako nezbytné.
Které vládní programy aktuálně fungují
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR spolupracuje na realizaci těchto programů s Ministerstvem vnitra ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, a to již od roku 2012.
Začínalo se tedy s vládními programy nazvanými Fast Track Projekt a Welcome Package. Podpora ekonomické migrace pokračovala Pilotním projektem nazvaným Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny a Indie neboli Projekt Ukrajina a Indie.
Ten sloužil pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny a Indie. Zejména pracovníci z Ukrajiny se stali mezi tuzemskými zaměstnavateli zvláště vyhledávanými.
Dokládá to i zavedení dalšího programu, jímž byl Režim zvláštního zacházení pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny. Zjednodušeně se nazýval i Režim Ukrajina a sloužil pro pro středně či méně kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny.
Pro zaměstnance z jiných států nalezl uplatnění Režim ostatní státy. Určen byl opět prioritně pro středně či méně kvalifikované zaměstnance. Režimy byly zavedeny pro zaměstnance z Mongolska, Filipín a Srbska.
Aktuálně platí:
- Program Zácvik
- Program klíčový a vědecký personál (nahrazuje Fast Track a Welcome Package),
- Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec (nahrazuje Projekt Ukrajina a Indie)
- Programem kvalifikovaný zaměstnanec (nahrazuje Režim Ukrajina a Režim ostatní státy, tedy režimy pro Filipíny, Srbsko a Mongolsko, rovněž nahrazuje Režim zemědělec)
Vládní programy v praxi
Firmy si tak v rámci jednotlivých režimů mohou zvolit zaměstnance z Indie, Srbska či jiné vybrané země.
Tito zaměstnanci dostanou termín pro podání žádosti o zaměstnaneckou kartu. To je nutné povolení, které cizinec potřebuje, jestliže v ČR chce legálně žít i pracovat. Jeho získání však může být administrativně komplikované.
Jednotlivé režimy se proto starají primárně o zjednodušení tohoto řízení. V praxi však není vzhledem ke značnému zájmu celý systém zcela spolehlivý a mohou nastat průtahy. Chcete-li se tak zapojit do jednotlivých programů, obraťte se na pracovní agenturu IRS Czech, která vám s vyřízením nutných náležitostí pro Srbsko a další režimy pomůže a postará se o eliminování zátěže.