Znáte mastkové krby? Svými vlastnostmi vás překvapí
Mastek je druh přírodního kamene s vynikajícími akumulačními vlastnostmi. Právě proto se v poslední době používá pro výrobu krbů. Oproti oblíbenému šamotu je jeho schopnost akumulace až o 70 % lepší.
Mastek sám o sobě však nestačí. Aby vaše mastkové krby a kamna dokázaly hřát třeba i 20 hodin po vyhasnutí ohně, musí jejich konstrukce nashromáždit veškeré dostupné teplo na maximálním prostoru. A k tomu u šikovných modelů slouží průduchy horkých spalin a další vychytávky, díky nimž neodejde většina ceněného tepla jen tak do komína.
Schopnost akumulace se řídí i hmotností
Celomastkové krby jsou k dostání v mnoha provedeních, jejich hmotnost se pohybuje od 900 kg až po dva a půl tuny a více. Čím větší model si pořídíte, tím lepší schopnost zadržování tepla má. Bez potíží tak vyhřejete svůj pasivní dům (a leckdy i bez instalace teplovzdušných a teplovodních výměníků) i běžné bydlení. Lze je tak používat jako soustavný zdroj tepla při jakékoli příležitosti.
Jak se topí v celomastkovém krbu?
Není to nijak složité, ale budete se muset vzdát některých svých stávajících návyků. V dobrých mastkových kamnech je nutné topit vždy asi dvě hodiny, ovšem mnohem intenzivněji. Určitě se nesnažte oheň nijak škrtit. Čím větší žár vyvine, tím více tepelné energie kamna pojmou.
Zpravidla to vypadá tak, že dojde ke kompletnímu spálení první dávky dřeva, načež se krb naloží dalším topivem a počká se, dokud plamenům nepodlehne i to. Poté je nutné uzavřít všechny přívody vzduchu (aby teplo neutíkalo komínem) a užívat si sálavého tepla, které mastkový krb uvolňuje – až po dobu 20 hodin.
Jde o výhodně ekonomický a dokonce i bezpečnostní prvek. Povrch kamen se nikdy nenahřeje na nebezpečnou teplotu, takže se vaše děti ani domácí mazlíčci nemohou popálit. Nevysušují vzduch tolik jako klasická kamna, ani na jejich povrchu nedochází ke spalování prachu. Více se dozvíte u specialistů na stránkách Svetkrbu.cz.