Zajímavosti ze světa tetování
Vytetovaný trestní rejstřík
Ve starověku nemusel nikdo vyžadovat trestní rejstřík, stačilo se podívat lidem na obličej. Právě na obličej se tetovalo po různých zločinech a prohřešcích. K zákazu došlo až za císaře Konstantina I., který hlásal, že kérky mění tvář danou od samého boha.
Vlajky států na obličeji a na zbytku těla
Obličejové tetovací šoky bude zažívat asi hodně lidí, když spatří starého Inda Guinessa Rishiho, který by rád měl na obličeji vytetované vlajky států. Tento pán se rozhodl si nechat na své tělo vytetovat všechny národní vlajky světa a pak se nechat zapsat do Guinessovi knihy rekordů. Mezi prvními vlajkami se na jeho těle objevily vlajky Indie, Kanady, USA, Velké Británie, Kypru, Indického národního kongresu a pokračuje vesele dál…
První objevy tetování na lidech
V Ukok Plateau v Rusku byla objevena žena, které byla datována smrt někdy před 2400 lety. Na ramenou a pažích měla vytetovány bohaté obrázky – jeleny, ptáky a mystická zvířata. Pravděpodobně šlo o válečnici či vypravěčku kmenových pověstí.
Tetování a posmrtný život
Tetování je také pro mnohé pomocí v posmrtném životě. V Indii hinduističtí rodiče tetují své děti, aby se snadněji našli v posmrtném životě. Rytíři v křížových výpravách měli vytetované rozličné křesťanské symboly pro případy, kdyby došlo k úmrtí a dostalo se jim pohřbu.
Vývoj tetování v Evropě
Již staří Řekové a Římané tetovali své otroky. Tetování bylo zakázáno roku 787 jako pohanský zvyk. O zákaz se postaral papež Adrian I. Během dalších let se nechávali tetovat hlavně námořníci během svých plaveb do Tichomoří, kde je tetovali domorodci. V roce 1691 přivezl William Dampier tetovaného domorodce do Británie a šokoval tím celou zemi. Roku 1771 přivezl James Cook tetovaného Polynésana a v Evropě se tetování objevuje i u vyšších vrstev a hlavně v okrajových čtvrtích. Roku 1828 proslul tetováním cestovatel John Rutherford, který se vrátil potetovaný doslova od hlavy až k patě. Říkal, že ho prý zajali Maorové a násilím podrobili tetování.
Jak se provádělo tetování?
Tetovacích technik bylo vymyšleno několik. Kůže se v dřívějších časech propichovala jehlou nebo mušlemi. Vězni se však tetovali i pomocí desky s probitými hřebíky. Pod svrchní vrstvu kůže se vtíraly saze, prach, barevná hlína, inkoust, rostliny, přírodní barvy, dřevěné uhlí a podobné jiné materiály – podle toho, co zrovna bylo k dispozici. Elektrický tetovací strojek byl vynalezený začátkem 19. století. do původního tetovacího strojku se umisťovaly nejen samostatné jehly, ale také celé svazky. Jehla vibrovala díky dvou elektromagnetům a tatér musel jehly průběžně namáčet v připravené barvě.
Rekordmanem v tetování se stal Tom Leppard ze Skotska s tělem pokrytým na 99,9 % tetování – chybí jen mezi palci a v uchu.