Vybíráme nebankovní půjčky: Víte, na co si dát pozor a jak nešlápnout vedle?
Obsah článku
Ať už jste se dostali do finanční tísně vlastní vinou či vinou nezodpovědného partnera, cesta z ní nebude nejlehčí. Budete-li potřebovat větší či menší obnos finančních prostředků, pak vaše první kroky povedou zřejmě do banky. Zde na vás čeká bankovní úředník a pořádný výslech. Zajímat ho budou vaše příjmy, výdaje, ale třeba i to, zda nemáte záznam v registru dlužníků. Většina žadatelů tak z banky odchází s nepořízenou a nezbývá jim nic jiného, než požádat o pomoc některou z nebankovních institucí. V takovém případě je ale na místě, dát si pozor na to, koho v souvislosti s finanční injekcí oslovujete. Máme pro vás pár tipů, jak to udělat, aby se rychlá nebankovní půjčka nezměnila v noční můru.
Počítejte a kalkulujte
Jako první si sami spočítejte, jak velký objem finančních prostředků si potřebujete vypůjčit. Pokud víte, že vaše náklady pokryjí nebankovní půjčky do 15000 Kč, pak si zbytečně neberte vyšší úvěry, které se splácí daleko hůře, než ty nižší. Spočítejte si také, jak se sníží vaše životní úroveň, když budete muset každý měsíc ukrojit ze svého rozpočtu určitou výši splátky. Nezapomeňte také zhodnotit, co můžete společnosti nabídnout – čistý úvěrový rejstřík? Zástavu? Ručitele nebo snad dostatečný vysoký příjem? Podle toho pak vybírejte konkrétního poskytovatele a druh půjčky.
Vybírejte pouze ověřené společnosti
Bohužel i mezi nebankovními společnostmi se najdou lichváři a podvodníci. Proto dobře vybírejte, koho o pomoc požádáte. Prozkoumejte nabídky jednotlivých společností, pročtěte si diskuze a internetová fóra, nebojte se vznést dotaz a třeba se zeptejte i známých a přátel, o kterých víte, že jim nebankovní půjčka pomohla vylepšit stávající rozpočet. Snažte se dohledat také reference skutečných klientů a spokojených zákazníků.
Neplaťte žádné poplatky předem
Pokud po vás společnost bude chtít nějaký poplatek za zprostředkování či administraci, důkladně si ji prověřte. Výjimkou totiž nejsou případy, kdy lidé v dobré víře zaplatili společnosti zálohu či „administrativní poplatek“ a údajný věřitel zmizel i se slíbenou půjčkou i jejich zálohou. Jedinou výjimkou je v tomto případě tzv. ověřovací poplatek, který je společnostmi vyžadován ve výši jedné koruny. Tento poplatek má za účel ověřit bankovní účet klienta a jeho totožnost.
Pozor na nápadně nízké úroky
Lákají vás nápadně nízké úroky? Slibuje společnost první nebo poslední? Pak pozor na to, zda se nejedná o společnost pochybnou. Klasická výše úroků se u nebankovních půjček pohybuje okolo 3 až 20 procent. RPSN pak může být ještě vyšší. To, co „ušetříte“ na úrocích si mohou některé společnosti nárokovat na poplatcích za vedení úvěru či předčasné splacení půjčky.
Čtěte smlouvy až do konce
Prolítnout jen tak zběžně smlouvu se nevyplácí. Ať už máte před sebou obchodní podmínky v online podobě anebo vám byla doručena písemná smlouva, důkladně ji pročtěte a zaměřte se zejména na hvězdičky nebo poznámky pod čarou. Pokud už s podmínkami jednou souhlasíte, musíte se podle nich řídit. V opačném případě jste vystaveni riziku sankcí a pokut za jejich nedodržení. V obchodních podmínkách a smlouvě jsou navíc uvedeny důležité informace, které vám prozradí, jak splatit půjčku, jakým způsobem odeslat splátku, ale třeba i to, co dělat v případě, že nebudete schopni svým závazkům dostát.
Jak řešit problémy?
Obecně doporučujeme kontaktovat zástupce společnosti a domluvit se s ním na odkladu splátek nebo novém splátkovém kalendáři. V žádném případě se nevyplácí problémy ignorovat a čekat, že věřitel na vaše závazky zapomene. Věříme, že vám budou následující řádky nápomocny při výběru vhodného poskytovatele i konkrétního typu nebankovní půjčky.