Vietnam patří k největším producentům kávy. Co byste o výrobcích z těchto končin měli vědět?
Obsah článku
Co se týče kávy, je ve Vietnamu obvykle produkována Robusta. Její produkce tvoří přibližně 97 % objemu tohoto druhu kávy, produkovaného ve světě. Kávovníky dorazily do této asijské země v roce 1857.
A to prostřednictvím Francouzů, kteří se snažili nějak smysluplně využít hornatou krajinu Vietnamu. Ovšem na počátku 20. století přešli místní zemědělci od pěstování v „malém měřítku“ k nefalšované produkci kávy na velkých plantážích.
Jak se na tomto průmyslu podepsaly dějiny?
K přerušení pěstování došlo samozřejmě kvůli válce, ovšem díky zákonu z roku 1986, který znovu zavedl „soukromé vlastnictví“ tu nastal skutečný kávový „boom“. Během pouhých několika let se zdvojnásobil objem produkce kávy a dnes je Vietnam druhým největším producentem kávy na světě. Tak proč o ní obvykle v kavárnách neslyšíme?
Zjistěte, z jaké oblasti káva pochází
Běžná vietnamská káva produkovaná v takto velkém měřítku má totiž je málokdy potřebnou kvalitu pro sólo přípravu. Obvykle je skupována velkými společnostmi pro přípravu kávy instantní. V zásadě se kávové plantáže ve Vietnamu nacházejí na třech místech.
Oblast vysočiny v provinciích Dak Lak, Lam Dong, Gia Lai a Kon Turn produkuje asi 70 % celkové sklizně kávy v zemi. Obvykle se tu pěstuje Robusta k průmyslovému zpracování. Arabicy tu najdete poskrovnu. Robustovou velmocí je také Jižní Vietnam a oblasti ležící severovýchodně od města Ho Či Min (Saigon). Milovníci kvalitní kávy tak musí zamířit jedině do severního Vietnamu, a to konkrétně do provincie Son La. Ve vyšších nadmořských výškách se tu totiž daří i Arabice. A co víc, chutná opravdu skvěle.
Chtějte jen kvalitní kávu
Jak tedy vidíte, pokud vám obchodník neprozradí, odkud vietnamská káva pochází, nejspíš k tomu má důvod. Oblíbené předplatné káva od Kavamonro.cz však s vámi žádnou nečestnou hru nehraje. U všech druhů kávy sleduje jejich původ a vysokou kvalitu produkce. Dostanete tak vždy jen to nejlepší.