Tetování oka
Snad není na lidském těle místo, které by se nedostalo do rukou tatérů. Dokonce i tetování očí a oční rohovky se provádí stále častěji. Vzhledem ke značné rizikovosti to chce skutečnou odvahu. Není tajemstvím, že mnoho lidí po tetování očí osleplo. Tatéři totiž musí zvládnout velice obtížné tetování, kde je přípustná pouze stoprocentní přesnost. Tetování rohovky není žádnou novinkou. Jedná se o cca dva tisíce let starou záležitost, ale v současnosti se tetuje rohovka méně než v minulých časech.
Tetování rohovky lidského oka napomáhá ke kosmetickému vylepšení zabarvení rohovky, která byla poškozena nemocí nebo úrazem. V některých případech je tetování možností vylepšení zraku oka, když například máte v oku stíny způsobené zákalem apod. může upravit i oslnění v oku. Čím se tetuje oko? K barvení očí se využívá hlavně tuš. Tuš zaručuje dlouhotrvající účinky a jistou bezpečnost. K tetování a barvení očí se také využívají práškové metalické barvy a rozličná organická barviva získaná z očních pigmentů zvířat. Uplatňuje se též chemické barvení platinou či zlatem.
Tetování rohovky je ve většině případů úspěšné a potřebuje minimální obnovování. Nepočítejte s tím, že tetování zůstane navěky. Tetované oblasti v oku postupně mizí. Velkou roli ve ztrácení se tetování hraje velikost tetované plochy. Některá místa zesvětlají rychleji v porovnání s ostatními.
První tetování očního bělma podstoupil kanadský bodyartist Paul Unstoppable. S nápadem tetování očního bělma přišel společně se svým známým majitelem světoznámého magazínu Bmezine.com Shannonem Larrattem, když chtěl něco, co ještě nikdo jiný nemá. K tomuto tetování bylo nutné vymyslet nové barvy, které by se nestaly příčinou komplikací v oku. Do barev se přidala speciální látka umožnující léčení případné infekce. Paulův pokus dopadl dobře – oční bělmo bylo tetováno, očima může vidět i dále beze změn. Tetování oční bulvy je v současnosti nabízeno v několika různých barvách. Nicméně bezpečnost není stále prokázána, stále se experimentuje.
Jakmile podstoupíte tetování oka nebo očí, není nutné chodit s obvazem, ale na ochranu postačí běžně používané zabarvující brýle. Pokud se jedná o komplikace, můžete se kromě zmiňovaného oslepnutí setkat také se zarudnutím očí. Jestliže se inkoust neaplikuje s naprostou přesností, nemusí zůstat v místě rohovky a následně dochází ke komplikacím jako zakalení, toxické reakce nebo defekty epitelu apod. Občas se nezdaří a pro očekávaný výsledek musíte proces tetování opakovat i několikrát.
Tetování symbolizuje originalitu a mnoho lidí si vymýšlí nejen svoje vzory k tetování, ale také místa, kde si něco přejí vytetovat. Oči jsou důležitým lidským orgánem, ale ani to správné nadšence neodradí od aplikací tetování, i když se nemusí zrovna povést podle představ.