Jak se efektivně zlepšit v cizím jazyce?
Výuka a celková úroveň angličtiny (ale i ostatních jazyků) je v souvislosti s naším školstvím velmi hojně propírána. Závěry však bývají spíše negativní. Při studiu jazyků totiž více než kde jinde platí, že ten, kdo nevyvíjí vlastní iniciativu, se bude muset spokojit s průměrem.
První kroky správným směrem
Říká se, že to nejlepší pomaturitní studium angličtiny se odehrává přímo při pobytu v cizí zemi. Prostředí, která vás donutí komunikovat, zlepší vaše znalosti rychle a po všech stránkách. Zpočátku se doporučujeme zaměřit především na rozvíjení slovní zásoby, a teprve později pilovat gramatiku nebo pronikat do tajů ustálených slovních obratů. Jde o to naučit se přemýšlet a přirozeně reagovat v cizím jazyce tak, jako by šlo o váš rodný. Jde o ten nejlepší odrazový můstek pro jakékoliv další zlepšování.
Co dělat, když do zahraničí odjet nemohu?
Jestliže nejde výuka angličtiny přirozeně realizovat takříkajíc přímo v terénu, musí přijít ke slovu jiné metody. Nejčastěji jde o jazykové školy, jež nabízejí širokou škálu možností. Je jen na vás, zdali dáte přednost velké organizaci s pobočkami doslova po celém světě, nebo vám spíše učarují malé rodinné podniky s ryze individuálním přístupem.
Vybrat si v takovém moři tu správnou rybu může být těžké. Cena není dobré kritérium, často ani velmi drahé kurzy nemusí zaručit potřebnou úroveň výuky. Zaměřte se spíše na reference. Nemusí jít o 100% kladné hodnocení, již 75% spokojených klientů bývá dobrým ukazatelem. Zbytek budou pravděpodobně tvořit notoričtí brumlalové a „věční začátečníci,“ jimž není nikdy nic dost dobré.
Dalším dobrým tipem na téma jak vybrat jazykový kurz angličtiny jsou ověřené certifikáty a účast na mezinárodních programech a projektech. Například jazyková škola LINGUA SANDY patří do Asociace certifikovaných jazykových škol AJŠ. Dbá na dodržování kodexu kvality a neustále zdokonaluje efektivní způsob vzdělávání napříč klientským spektrem. Na své si zde přijdou studenti, manažeři i amatéři, kteří se chystají na svůj první pobyt v zahraničí. Do které kategorie patříte vy?