Příprava dřevěných okeních rámů před nátěrem
Příprava dřevěných okenních rámů před nátěrem je velmi důležitá a pravidelné natírání oken s poškozenou vrstvou barvy je nezbytné pro jejich životnost. V prodejnách barev a laků dnes naleznete rozsáhlou nabídku nátěrových hmot určených k ošetřování starších oken s dřevěnými rámy. Stejně důležité, jako je kvalitní provedení ochranného nátěru, je i správné posouzení a ošetření, případně odstranění starého nátěru z dřevěných okenních rámů. Renovace starších oken ze dřeva je poměrně snadná, ale je třeba dodržovat jistá pravidla a provádět renovaci oken dle osvědčených návodů. Pokud se budete držet osvědčených postupů a přistoupíte k renovaci dřevěných oken včas, vyhnete se poškození dřeva mikroorganismy a povětrnostními vlivy které působí nejen na venkovní, ale i vnitřní stranu okenních rámů.
Posouzení starých nátěrů okenních rámů
Dříve nežli přistoupíme k renovaci nátěru dřevěných oken, je třeba posoudit stupeň jejich poškození a vyhodnotit, zdali bude lepší zachovat starý nátěr a přetřít jej nátěrem novým, případně, při větším poškození odstranit starý oprýskaný a odlupující se nátěr a okenní rámy ošetřit a přetřít novým nátěrem. Při posuzování a rozhodování je třeba vzít také v potaz, kolik vrstev nátěrů již na okenním rámu je a zdali nás nový nátěr nebude omezovat v zavírání oken. Pokud je již okno opatřeno více nátěry, je vhodnější odstranit starší vrstvy barvy a nátěr rámu aplikovat na ošetřené a laku zbavené dřevo.
Přetření starších nátěrů okenních rámů novým nátěrem
Pokud je starší vrstva barvy bez větších plošných poškození a starší vrstvy nátěrů nejsou natolik silné aby bránili snadnému otvírání a zavírání oken, je možné opatřit okenní rámy dřevěných oken další vrstvou nátěru. V první řadě je třeba přistoupit k ošetření nepřilnavých a odlupujících se částí předchozích nátěrů. Starší nátěr je pak důležité dokonale omýt a očistit od případných nečistot a dále pak předchozí vrstvu nátěru zdrsnit a přetřít emailem. Místa u kterých jsme odstranili starší oprýskaný nátěr je třeba v první řadě ošetřit napuštěním a opatřením základní barvou na okenní rámy. V případě nutnosti je možné použít také akrylátový tmel, který však je třeba používat s rozvahou, protože tmelem ošetřená místa ztrácí odolnost vůči povětrnostním vlivům.
Odstranění starších nátěrů před renovací okenních rámů
V případech více vrstev nátěru oken, nebo v případě rozsáhlejších poškození nátěrů okenních rámů, je nutné přistoupit pře nanesením nových nátěrů k odstranění staré vrstvy barvy. Starších nátěrů se můžeme zbavit buďto opalovací horkovzdušnou pistolí, nebo chemickým odstraňovačem starých nátěrů. Stejně jako provádění nových nátěrů, má i odstraňování barvy z oken svá pravidla, která je důležité dodržovat. Především při opalování starých nátěrů horkovzdušnou pistolí, je třeba dbát na to, aby nedošlo k přílišnému zahřátí skla a k jeho následujícímu prasknutí vlivem rychlého zahřátí. Tomuto prasknutí můžeme předejít použitím ochranné destičky kterou přiložíme mezi sklo v místech kde budeme provádět opalování. Nebezpečí prasknutí hrozí především v bezprostřední blízkosti u skla a také tam, kde je na okenním rámu více vrstev laku a je třeba tato místa déle zahřívat. Po opálení, nebo odstranění starého laku odstraňovačem nátěrů, je třeba dřevo obrousit a případně umýt ředidlem. Nezbytné je také před případným tmelením odstranit vrstvu poškozeného, zašedlého dřeva které je již poškozené a není vhodné ho dále přetírat. vrstvu takto poškozeného dřeva odstraníme a případné nerovnosti pak můžeme vyrovnat tmelem. Vrstva barvy na okna by měla také plnit roli těsnění a proto je ideální aby barva skrze okenní rámy byla nanesena i na dva až tři milimetry skla. K tomuto účelu je vhodné použít překrytí skla lepící páskou ve vzdálenosti cca čtyři milimetry od okenního rámu. Pásku ze skla pak odstraňujeme až po úplném zaschnutí barvy, aby při jejím stažení nedošlo k poškození barvy.