Pořizujete si novou podlahu? Víme, zda vsadit na anhydrit nebo na beton
Stavíte či rekonstruujete a právě uvažujete nad tím, jaký druh potěru byste si měli zvolit? Podívejte se na to, jaké možnosti jsou v dnešní době u lití podlah k mání.
Jakmile tento důležitý prvek domu či bytu doděláte, vypadá celý celek už tak nějak „více hotový“ a konečně se začíná dostavovat onen pocit útulného domácího hnízdečka. Ale jak si s tímto specifickým prvek stavebnictví poradit? ‘Nemusíte být odborníci na slovo vzatí – poradíme vám, čeho byste se měli držet.
Výhody betonu a anhydritu
Možná se sami sebe ptáte, zda byste měli zvolit anhydrit nebo beton. Ovšem jednoznačná odpověď neexistuje, každý z těchto materiálů má totiž své výhody a nevýhody. Pojďme se tedy podívat nejprve na beton. Traduje se o něm, že je pevný jako skála a je to pravda, protože mu nevadí ani vlhké prostory. S jeho pomocí lze vytvarovat spády. Je ovšem náchylný k praskání a jeho cena je o třetinu menší než u anhydritu.
Potíže má ovšem s realizací. Betonové podlahy musí poměrně dlouho schnout, navíc je nutné je pracně vyrovnávat. Takže pokud nejednáte se skutečnými profesionály, budete se nakonec potýkat s vlnovkou nebo něčím podobným. To anhydrit těmito nešvary netrpí.
Jaké výhody mají anhydritové podlahy
Možná vám nejsou lité podlahy tak úplně neznámé. Mezi jejich největší výhody bývá řazena rychlá pokládka, kdy podlaha zatuhne do pochozího stavu už po 24-48 hodinách. Také se zcela sama rozlije do dokonalé roviny, takže se obejdete bez hlazení, vyrovnávání a obdobných činností. Nahoru pak už stačí jen položit libovolnou pokládkovou krytinu (anhydrit samotný k přímé chůzi vhodný není – v tom má naopak beton výhodu).
Musíme si ovšem také říci, že nejde o materiál vhodný do venkovních prostor (jeho základ totiž tvoří sádrovec). A jaký je lité podlahy ceník? To nelze přesně říci, odvíjí se totiž od celé řady faktorů. Chcete se více dozvědět od specialistů? Pak vsaďte na Anhypodlahy.cz.