Odolné, bezpečné a s dlouhou životností. Jak vybrat ty správné vchodové dveře?
Obsah článku
Jaké jsou cenově nejvýhodnější, které vám dlouho vydrží, přes jaké neuslyšíte hluk od sousedů a jak docílit toho, aby byly co nejbezpečnější? Otázek při výběru vchodových dveří je velké množství a rozhodování to není snadné. Podívejme se na základní kritéria, která vám pomohou najít takové dveře, které splní vaše nároky.
Bezpečnost vždy na prvním místě
Dveře jsou to první, co při příchodu domů spatříte. Ve stejné situaci je ale i někdo, kde se vám přes ně chce do domu dostat násilím. Pro zloděje a jiné nežádoucí návštěvy představují vstupní dveře první překážku, kterou musí překonat. Byť častější cestou zlodějů dovnitř bývají okna či sklep, použitím bezpečnostních dveří jim jejich plány zhatíte. Navíc jsou argumentem při jednání s pojišťovnou o pojištění domácnosti. S nimi se můžete těšit na vyšší pojistnou sumu a placení nižšího pojistného.
Jak si takové bezpečnostní dveře představit? Jejich cena nesmí být podezřele nízká, takové dveře vám bohužel s bezpečností příliš nepomohou. Bezpečnostní dveře musí splňovat evropské bezpečnostní normy. Důkazem toho jsou příslušné certifikáty. Jak moc bezpečné dveře jsou, značí jejich bezpečnostní třída. Bezpečnostní dveře do bytu Next spadají do 3., případně 4. bezpečnostní třídy. Celkem je těchto tříd 6, přičemž 5. a 6. se v běžné praxi nepoužívají, dveře z těchto tříd se spíše podobají trezorům a používají se pro speciální účely.
Bezpečnost dveří určují jednotlivé prvky, které zabraňují vloupání. Na první pohled nemusí být vůbec zřejmé, to důležité se skrývá pod povrchem dveří. Jako například vnitřní ocelové výztuhy, které společně s jednou či dvěma ocelovými deskami uvnitř dveří výrazně komplikují jejich fyzické prolomení. Voština (papírová vložka), která se do některých typů dveří umisťuje, vám takovou službu rozhodně neposkytne. Ta se hodí spíše do interiérových dveří.
Nejen dveře samotné se starají o bezpečnost vchodu. Důležité jsou i zárubně. Můžete si pořídit sebelepší bezpečnostní dveře, ale vsadíte-li je například do dřevěných zárubní, jakoukoliv jejich bezpečnost zcela anulujete. Lepší řešení představují kovové zárubně, ideálně vylité řídkým betonem, který zamezí jejich násilnému roztažení heverem. Ideální variantou jsou zárubně bezpečnostní z profilových ocelových rámů nebo svařených pásů, které jsou napevno ukotvené do zdi, nelze je tak nijak vyrazit. Obecně platí, že pořizujete-li si nové dveře, automaticky sáhněte i po nových zárubních. Namontování pak svěřte profesionálům, hrdinské pokusy o instalaci svépomocí obvykle nekončí dobře.
Důležitou součástí bezpečnostních dveří je i bezpečnostní zámek, respektive celý uzamykací mechanismus, který se skládá právě ze zámku a bezpečnostní cylindrické vložky, která v ideálním případě funguje na magnetický, případně kombinovaný (magnetický a mechanický) princip. Vložku před fyzickým zničením a odvrtáním chrání bezpečnostní kování. Když už bezpečnostní zámek vlastníte, nezapomínejte při každém odchodu z bytu či domu zamykat, jinak vám je zámek, vložka i dveřní kování.
Když už se bavíme o bezpečnosti, nejen zloději jsou pro dveře rizikem. Je také nutné, aby odolaly případnému požáru. Zákon dokonce říká, že vstupní dveře do bytu musí ohni vzdorovat alespoň 30 minut. Jak na tom s požární odolností jsou, poznáte podle čísla za zkratkou EL, které tento počet minut (30, 45, 60) udává.
Z jakého materiálu si dveře pořídíte?
Druhým kritériem po bezpečnosti je výběr materiálu. Ten určuje užitné vlastnosti dveří, jejich životnost a má vliv i na estetickou stránku.
Plastové dveře
Pro plastové vchodové dveře hovoří nejnižší cena ze všech materiálů. Jsou téměř bezúdržbové, není třeba se o ně nijak starat. Mají dobrou, nikoliv však nejlepší tepelnou izolaci. Jejich vzhled si pomocí mnoha vzorů a dekorů lze jakkoliv upravit. Mezi negativa naopak patří kratší životnost a fakt, že podléhají změnám počasí, po čase tak mohou začít například drhnout.
Dřevěné dveře
Dřevo má obrovskou výhodu ve svém přírodním ušlechtilém vzhledu. Se vstupními dveřmi ze dřeva dosáhnete energetické úspory, velmi dobře izolují teplo, jsou proto vhodní i do nízkoenergetických staveb a pasivních domů. O dřevěné dveře je nutné se pravidelně starat, obnovovat jejich lak a impregnaci.
Hliníkové dveře
Hliníkové dveře jsou těmi nejodolnějšími, ať už proti vloupání či mechanickému poškození. Dobře izolují teplo, a především mají velmi dlouhou životnost. I po několika letech vypadají stále stejně.
Bezpečnostní vstupní dveře jsou velmi často tzv. sendvičové, tedy složené z několika vrstev. Uvnitř je bezpečnostní vložka a kovový rám, výše zmíněné materiály pak tvoří vnější plášť.
Vzhled a doplňky
Pokud vám není úplně jedno, jak vaše vstupní dveře vypadají, pamatuje, že by měly ladit, ať už barevně či materiálem, s okny a ostatními dveřmi domu. Na vzhled má velký vliv použitý materiál, lze ho však přizpůsobit výběrem dekoru či laku. Velkou otázkou je, zdali nechat dveře v jednom kuse celé, nebo zvážit jejich prosklení. To, kromě zalíbení vašemu vkusu, přinese především světlo do předsíně. Pozor si zde však dejte, aby se jednalo o bezpečnostní sklo s dostatečnými izolačními vlastnosti. Jinak, obdobně jako jakýkoliv jiný zásah do dveří, může sklo znamenat tepelné ztráty a snížení bezpečnosti.
Sladit byste vzhled dveří měli i z jejich vnitřní strany, a to s nábytkem a dalšími doplňky v dané místnosti. Pokud se vám líbí moderní elegantní interiéry, zvažte skryté zárubně, které jsou zapuštěné do stěny a vytvářejí tak efekt neviditelných dveří. Dveře jsou v jedné linii se stěnou, nijak z ní nevystupují.
Rozdíly spočívají také v tom, jestli vybíráte vchodové dveře do bytu v panelovém domě, nebo rodinného domu. V druhém případě vás bude o něco více zajímat odolnost vůči povětrnostním podmínkám, u dveří do bytu zase oceníte zvukovou izolaci, která vám odfiltruje nepříjemný hluk z chodby. Běžné a postačující jsou dveře s hodnotou útlumu 37 dB
Vstupní dveře můžete ozvláštnit i několika praktickými doplňky. Jedním z nich je například větrací mřížka, která vám pomůže s větráním i skrze zavřené dveře, či zavírač dveří. Ten se ve velkém používá v komerčních budovách, jeho praktické výhody ale oceníte i doma. Například tam, kde se často na zavírání dveří zapomíná (ty se ze zavíračem jednoduše zavřou samy), nebo ve chvíli, kdy jsou dveře příliš těžké (například pro děti či starší osoby).