Nechte si díky projektu na klíč vytvořit interiér, o kterém jste doposud vždy jen snili
Obsah článku
Uvažujete nad tím, že byste si nechali postavit dům na klíč a rádi byste do rukou odborníků svěřili i zařízení interiéru? V tom případě Vám doporučujeme projekt na klíč, kdy poptáte jednu firmu, která pro Vás všechny tyto činnosti zajistí. Inspirujte se našimi tipy na výběr ideálního designéra a architekta, kteří pro Vás celý prostor nejen navrhnou, ale i kompletně zařídí. Na Vás bude jen samotný výběr odborníků a převzetí hotové zakázky.
Hlavní výhodou projektu na klíč je komplexní řešení, kdy nemusíte poptávat několik odborníků zvlášť, ale vše pro Vás zajistí jeden dodavatel
Mějte jistotu, že prostor, který máte k dispozici, bude opravdu efektivně využit a zajistěte, že součástí týmu bude i architekt, který se postará o ideální rozvržení jednotlivých místností včetně umístění oken a dveří. V této fázi projektu Vás nebudou drobné změny nic stát a interiérový designér bude moci odvést kvalitní práci bez nutnosti provést jakýkoliv kompromis.
Nepleťte si pojmy! Od interiérového designéra nemůžete očekávat stejné služby jako od interiérového architekta
Zákonem sice není definice těchto pojmů upravena, ale přesto lze najít jisté odlišnosti, na základě kterých budete mít jasno v tom, co od jednotlivých odborníků očekávat.
Architekt řeší především funkčnost
Architekt musí mít vysokoškolské vzdělání. Zabývá se stavbou domu jako takového a řeší vnitřní uspořádání jednotlivých prostor včetně dveří, oken, rozvodů elektřiny a vody. Podívejte se, jak se může po zásahu architektů změnit půdorys celého bytu.
Designér se zaměřuje především na vzhled
Designér řeší styl a konečnou podobu interiéru. Zaměřuje se především na povrchy, materiály, nábytek, textil, tapety, barvy apod. Podívejte se na některé trendy z oblasti bytového designu.
Oba mohou řešit výběr osvětlení, obkladů a podlahových krytin. Pro oba je stejně důležité, aby vytvořený prostor splňoval jak funkční, tak i estetické hledisko. Rozhodně se nedá říci, že by činnost jednoho byla důležitější a naopak. Je zcela běžné, že se v rámci jedné zakázky potkají oba dva a při vytváření konečného řešení spolupracují. Také se můžete setkat se situací, kdy je architekt zároveň i designérem.
Rovněž můžete poptat i služby dekoratéra, který na rozdíl od designéra řeší pouze finální dekorace, nikoliv nábytek na míru a další speciální požadavky. Může se zaměřovat i na dekorování prostor pro konkrétní příležitosti, jako je svatba, oslava narozenin apod.
Vaše vzájemná spolupráce proběhne v několika krocích
Ze všeho nejprve se uskuteční osobní setkání, kde bude prostor pro to, abyste sdělili konkrétní požadavky, finanční možnosti a preferovaný interiérový styl. Na základě informací, které od Vás interiérový designér a architekt obdrží, pro Vás vyhotoví individuální cenovou nabídku a zjistíte, jak dlouho celý projekt potrvá.
1. Fáze – návrh dispozic s rozmístěním, uspořádání nábytku, návrh řešení z hlediska užitých materiálů a barev
2. Fáze – 3D vizualizace spolu s podklady pro řemeslníky, truhláře apod.
3. Fáze – realizace návrhu a dozor nad průběhem jednotlivých prací
V případě, že se pouštíte do kompletní rekonstrukce Vašeho domu a služby designéra a architekta poptáváte samostatně, je součástí jejich práce i doporučení dodavatelů, kteří pro Vás obstarají dílčí činnosti. Rovněž Vás budou zastupovat i na jednáních s dodavateli.
Konečná částka, kterou zaplatíte, se odvíjí od mnoha faktorů
Ceny za návrh jednotlivých místností budou zohledňovat jejich tvar a vybavení. Vyšší cena je v případě velkého množství šikmin a asymetrických prostor. Konečná částka se bude odvíjet i od nábytku, který si vyberete. Nábytek na míru je samozřejmě dražší a na zhotovení časově náročnější. Někteří odborníci mohou konečnou částku stanovit jako procento z ceny celkové realizace, nebo dle velikosti jednotlivých místností dle m².
Nechali byste na základě doporučení od interiérového architekta zasáhnout do konečné podoby jednotlivých místností a byli ochotní posunout dveře, okna apod.?