Na jaké dávky státní sociální podpory můžete mít nárok?
Obsah článku
Výše životního minima rodiny se každý rok mění – ve hře je průměrná mzda ve státě i počet a věk dětí. Pokud jste tedy jednou byli s dávkami odmítnuti, můžete to bez obtíží letos zkusit znovu. Jestli uspějete nebo ne vám prozradíme v tomto článku.
Všeobecně lze říci, že na tzv. sociální dávky má nárok každý občan, který má trvalý pobyt na území ČR a podá řádně vyplněnou žádost na příslušném pracovišti úřadu práce. Toto pracoviště se odvíjí od nahlášeného trvalého bydliště osoby nebo osob, na vlastní žádost ho však lze často změnit, takže není nutné např. kvůli přídavku na dítě dojíždět z Prahy do rodného Brna, kde mají mladí manželé stále ještě bydliště u rodičů.
Nárok na dávku však není automatický. Rozhoduje o něm pověřený úředník na základě dodaných podkladů. Ty se u jednotlivých dávek liší. A o jaký druh státní sociální podpory lze požádat?
Mezi nejoblíbenější patří:
- pohřebné,
- porodné,
- přídavek na dítě,
- příspěvek na bydlení,
- životní minimum.
Co si připravit na návštěvu úřadu?
Než se budeme věnovat jednotlivým dávkám podrobně, probereme nezbytné formality, jimž se v žádném případě nevyhnete.
Formuláře
Vše nezbytné si můžete stáhnout a vytisknout na státním portálu http://portal. mpsv.cz/forms. Doma si vyplníte vše potřebné a s pracovníky u přepážky poté doladíte detaily. Na internetu jsou k nalezení předvyplněné vzorové tiskopisy nebo fígle pro vyplňování. Nicméně pokud si nebudete v některém z bodů jistí, přeskočte ho a poptejte se osobně na úřadě.
Náš tip: Větší úřady práce mají obvykle jedno z oken označené jako Poradna. Sem můžete přijít i bez pořadového čísla a zkonzultovat vše nejasnosti, abyste se poté nemuseli zdržovat u přepážky.
Nezbytné dokumenty
Nezapomeňte si s sebou vzít osobní doklady všech osob, jichž se sociální dávky týkají. Budete potřebovat svůj občanský průkaz a u dětí do 15 let také rodný list. Pokud jste své ratolesti stihli do svého OP zapsat podle starých pravidel, úředníci si s tím obvykle vystačí.
Máte-li dítě starší 15 let
Dítě, jež absolvovalo povinnou školní docházku, se podle zákona již může živit samo. Je tedy nezbytné doložit doklad o studiu či jiný důvod „nezaopatřenosti“ (např. nepříznivý zdravotní stav). Vždy musí jít o oficiální dokumenty. Ústní vysvětlení úředníkům nepostačí.
Spočítejte si své životní minimum
S tímto pojmem se žadatelé o sociální dávky setkávají poměrně často. Právě podle něj se totiž posuzuje, zda má vaše rodina na nějaké dávky nárok nebo ne. Jeho výše se nezměnila od roku 2012 a jednotlivé hodnoty jsou nastaveny takto:
- jednotlivec: 3 410 Kč,
- první dospělá osoba v domácnosti: 3 140 Kč,
- druhá a další dospělá osoba v domácnosti: 2 830 Kč,
- nezaopatřené dítě mladší 6 let: 1 740 Kč,
- dítě ve věku 6 až 15 let: 2 140 Kč,
- dítě ve věku 15 až 26 let: 2 450 Kč.
Životní minimum vaši rodiny získáte jednoduše tak, že sečtete všechny výše uvedené hodnoty, které pro vás platí. Pozor si dejte hlavně na stáří dětí. Výslednou částku si zapište, budeme s ní nadále pracovat.
Jednotlivé dávky podrobně
Pojďme se nyní na nejčastější sociální dávky zaměřit více. Pro přehlednost je uvádíme v abecedním pořadí.
Pohřebné
Tato dávka je na životním minimu zcela nezávislá. Může být poskytnuta pouze tomu, kdo vypravil pohřeb dítěti případně rodiči nezaopatřeného dítěte. Žádat lze o ni až rok zpětně a vyplácená částka se nemění. Dostanete 5 000 Kč.
K žádosti si připravte následující dokumenty:
- rodný list dítěte,
- úmrtní list zesnulé osoby,
- doklad o provedeném pohřbu nebo zpopelnění.
Porodné
Jde o jednorázovou dávku vyplácenou ženám žijícím v rodině, jejíž příjem nepřesáhne 2,7 násobek životního minima. Lze ho získat pouze na první (13 000 Kč) a druhé dítě (10 000 Kč). Žádat lze až rok zpětně.
K žádosti si připravte následující dokumenty:
- rodný list dítěte,
- doklad o příjmu za poslední kalendářní čtvrtletí.
Přídavek na dítě
Státní sociální podpora připravila letos pro tuto dávku zcela nová pravidla. Již se nepodává jedenkrát za rok, ale po každém ukončeném čtvrtletí. Výše této dávky je odstupňována podle věku dítěte:
- 500 Kč dítě do 6 let,
- 610 Kč dítě od 6 do 15 let,
- 700 Kč dítě od 15 do 26 let.
Pracující rodiče navíc mohou na každé dítě dostat o 300 Kč více. Stačí mít příjmy ze závislé činnosti (klasický zaměstnanecký poměr nebo podnikání) ve výši přesahující měsíční životní minimum na osobu (aktuálně 3 410 Kč za měsíc).
K žádosti si připravte následující dokumenty:
- Potvrzení o příjmu pro každého posuzovaného člena rodiny.
Příspěvek na bydlení
Stát vám dokáže pomoci také v případě, že vaše náklady na bydlení přesahují 30 % (v Praze 35 %) vašeho příjmu. Žádosti jsou otevřené majitelům i nájemcům bytů. Do nákladů na bydlení se počítá:
- nájemné,
- náklady na energie,
- vodné,
- stočné,
- platby za odpady,
- vytápění.
Pro každou obci či město existuje také tzv. normativ nákladů na bydlení. Pokud tedy žijete například v dražším nájmu, než je v oblasti běžné, uhradí vám stát náklady právě jen do výše vypočítaného normativu. Jestliže jsou vše náklady nižší, budou se úředníci řídit skutečně vynaloženými náklady. Žádat lze až tři měsíce zpětně, každé čtvrtletí však musíte na úřad s novými podklady.
K žádosti si připravte následující dokumenty:
- doklad o oprávněném užívání nemovitosti,
- doklady o výši nákladů na bydlení za uplynulé čtvrtletí,
- doklady o výši příjmů za totéž období.
Životní minimum
Výše jsme si ukázali, jak si spočítat svoje životní minimum. Pokud však příjmy vaší rodiny této částky nedosahují (natož aby ji přesahovaly), můžete s o jeho dorovnání rovněž zažádat na příslušném úřadě.
K žádosti si připravte následující dokumenty:
- doklady o příjmu za předcházející čtvrtletí od všech posuzovaných osob.
Džungle českých sociální dávek je často velmi nepřehledná. Nebojte se proto vyhledat jakoukoli odbornou pomoc. Kromě úřednic na pracovišti můžete vše potřebné zjistit také z pohodlí domova na portálu Financer.com. Vaše návštěva úřadu se tak zkrátí s trochou štěstí na pouhé minuty a vyhnete se pracnému dokládání chybějících podkladů.