Krůček po krůčku k bezobalovému nakupování – začněte třeba látkovými pytlíky
O udržitelné domácnosti se v poslední době často mluví. Ale jen málo z nás skutečně ví, co si pod tímto pojmem představit. Pokud bychom se zaměřili na ten nejvýraznější aspekt, šlo by rozhodně o minimalizaci produkovaného odpadu.
Stačí se jen podívat, jak se naplní koš, jakmile vybalíme všechnu zeleninu, maso a mléčné výrobky z našeho nákupu. Rádoby ekologické pytlíky z papíru slouží tak jako tak na jedno použití a při jejich výrobě se spotřebuje mnohem více elektřiny a dalších zdrojů, než při výrobě oněch zatracovaných igelitových. Ale ani plasty nejsou žádná výhra – jen stěží se na současném trhu s odpady recyklují. A to není všechno.
Ekologie není jen prázdné slovo
Pojďme ještě na chvíli čarovat s čísly. Věděli jste, že na světě se každý rok vyrobí více než jeden bilion platových tašek? A co plastové sáčky? Jejich množství se v tomtéž sledovaném období blíží ke 100 miliardám. Skoro až nepředstavitelné číslo, že? A přitom lze igelitové pytlíky na potraviny velmi snadno nahradit jejich ekologičtější alternativou.
Na ovoce a zeleninu se nejlépe hodí průhledné eko tylové pytlíky. Téměř nic neváží, takže v obchodě nezaplatíte víc, než musíte. Prodavačky budou okamžitě vědět, co právě nakupujete, a konečně – z hladkého tylu jdou snadno odloupnout i cenovky a štítky v případě, že si svůj nákup budete vážit sami.
Pokud patříte mezi časté návštěvníky bezobalových prodejen, pak určitě využijete eko látkové pytlíky v mnoha velikostech a provedeních. Rády do svých útrob pojmou prakticky cokoli – od sypané čočky až po lyofilizované ovoce. Nevadí jim běžný prací proces a vypadají jednoduše šik.
A co eko síťované pytlíky? Ty se vám zase budou hodit třeba na pečivo či jako univerzální odkládací prostor v domácnosti. Lze v nich skladovat třeba látkové odličovací tamponky nebo vložky (to, až svou udržitelnou domácnost posunete o další level) a poslouží zároveň i jako ideální prostředník do pračky – textilie uvnitř ochrání před poškozením i nepříjemným rozházením po bubnu. A čím více budete do filosofie „zero waste“ pronikat, tím více využití pro ně jistojistě najdete.