Jak vybrat kamerový systém? Jaké druhy existují?
Obsah článku
Technologie se neustále zdokonalují, což platí také o kamerových systémech, jichž existuje nespočetné množství modelů. Záleží především na účelu použití, protože třeba pro monitorování majetku slouží jiné kamery než pro natáčení videí na narozeninových oslavách. V následujících řádcích se však zaměříme na první druhy kamer, které se ještě dále rozdělují na několik kategorií, a to podle jejich principu fungování.
Prvně byste si měli položit několik základních otázek. Jaký objektiv zvolit? Co všechno by měl kamerový systém umět? Je vhodnou volbou spíše analogové, nebo IP záznamové zařízení? A kdy je vhodný drátový a bezdrátový model?
Jaké druhy kamer existují?
Setkáte se především s pěti variantami kamerových systémů. Jako první jsou k dostání standardní kamery charakteristické podlouhlým tvarem. Protože však nemají zabudovaný objektiv, můžete ho podle potřeb měnit. Současný trh totiž nabízí různé objektivy, jejichž parametry se různí. Standardní kamery jsou ideální volbou pro monitorování interiérů, neboť pro venkovní podmínky nejsou přizpůsobeny.
U kompaktních kamer je konstrukce trochu jiná. Objektiv je u nich zabudovaný, takže ho nemůžete měnit.
Jestliže chcete kameru připevnit na strop, případně na stěnu, sáhněte po dome kameře s pevnějším krytem, jenž dokáže odolat i vandalům. Dome kamery se používají i pro sledování venkovních prostor.
Dále se vám nabízejí otočné PTZ kamery schopné otáčet se až o 360 stupňů. Velkou výhodou je, že si ji můžete napojit na aplikaci v mobilním telefonu a na dálku ji ovládat. Dokonce si nastavíte, aby se kamera otáčela vždy v určitém čase.
Za zmínku stojí ještě deskové kamery, jež se pyšní kompaktními rozměry, takže jsou takřka neviditelné. Takovou kameru schováte třeba do nábytku, takže nezvaný host ji ani nepozoruje.
Jaké zvolit rozlišení?
Jestliže vás zajímají zejména kvalitní kamerové systémy, neměly byste na druhou kolej odsouvat rozlišení. Obecně platí, že čím větší rozlišení je, tím je kvalitnější i samotný záznam. Co se rozlišení týká, setkáte se s těmito základními parametry:
- VGA (640 × 480 pixelů),
- HD (1280 × 720 pixelů),
- FullHD (1920 × 1080 pixelů),
- 2K (2048 × 1080 pixelů),
- 4K (3840 × 2160 pixelů).
Záznamová zařízení a jejich technologie
V dnešní době jsou k dostání vskutku propracované přístroje, i když některé jsou dražší záležitostí, ale třeba nabízí funkce jako spuštění nahrávání v okamžiku, kdy kamera zaznamená pohyb. Velkou výhodou je, že takový kamerový systém šetří úložný prostor na úložném zařízení.
Zaměřte se také na to, jestli můžete kameru připojit k internetu. Pokud ano, můžete sledovat živý obraz na počítači, tabletu či mobilu, ať už jste kdekoliv. Stačí se připojit k internetu, spustit příslušnou aplikaci a sledovat, jestli se ve vaší domácnosti či na vašem pozemku někdo nepohybuje.
U záznamových zařízení se rozlišují další parametry. Rozhodnout se třeba musíte, jestli chcete analogovou alternativu, nebo vás zajímají spíše IP kamerové systémy. Sice jsou analogové systémy jednodušší na konfiguraci, ovšem IP varianta má mnohem více předností, například má kvalitnější obraz a dokáže snímat stejný prostor s menším počtem kamer. Počítejte ale s tím, že IP kamerové systémy jsou dražší než analogové, ovšem vzhledem k výhodám, které nabízí, se investice vyplatí.
Jestliže hledáte specialistu, jenž se zaměřuje na prodej a instalaci kamerových systémů, podívejte se do pestrého produktového portfolia společnosti Sikur Systems s.r.o., která používá vskutku kvalitní zařízení. Nevíte si s výběrem rady? Žádný problém, specialisté z firmy vám se vším poradí.
Jak vybrat kamerový systém? Jaké druhy existují?