Jak na výběr a instalaci anténního zesilovače
Obsah článku
Také máte dojem, že televizní signál u vás není tím, čím býval, a rádi byste s tím něco udělali? Pak vám v hledáčku určitě uvízly anténní zesilovače. Na co si dát pozor u jejich nákupu a jaké jsou ty nejčastější chyby při jejich použití?
Klasické DVB-T antény mnohdy nemusí fungovat zcela správně a bez zesilovače se jednoduše neobejdou. A podle jakých parametrů je vybírat?
- Zisk,
- šum
- a vybuditelnost.
Čísla nejnižší a nejvyšší
Pokud se podíváme na šumové číslo, mělo by se vždy ukazovat v co nejmenších hodnotách. Nízkošumové zesilovače se zpravidla pohybují okolo 1–2 dB. Nabídnou také nižší vybuditelnost. To výkonové zesilovače mají oba parametry přesně naopak.
Kam vlastně patří zesilovač?
Pokud chceme ze své satelitní antény získat skutečně maximum, pak můžeme zesilovač umístit přímo do její krabičky, případně ho připojit na kabel kdekoliv dál. Typy s napájením +5 V je také možné napájet přímo ze set-top-boxu. Při napájení +12V se ovšem nevyhnete předřazení napájecí výhybky.
Jak vyzrát na nejčastější chyby
Vždy kupujte zesilovače od ověřených prodejců a známých značek. Cenové rozdíly jsou minimální, vliv na kvalitu může být však značný. Navíc ani anténní zesilovače nejsou všemocné. Takže pokud nám ve svorkách antény netrůnní použitelný signál, můžete naopak celou situaci díky této vychytávce ještě výrazně zhoršit (signál se může ztratit i úplně).
Do míst se středně silným signálem se proto nehodí příliš silné nebo nekvalitní zesilovače s nízkou vybuditelností. Stejně kontraproduktivní je i použití zesilovače na místech se signálem silným (např. na dohled od přeshraničního vysílače, který vám ruší české kanály). V obou případech se zesilovače přehltí a nefungují. Leckdy je tedy lepší pořídit si raději dvě antény (za zesilovačem je nutné obě sloučit kanálovým slučovačem) nebo typ s nízkým ziskem – ovšem velkou vybuditelností. Jde o zaručenou cestu k úspěchu.