Espresso versus french press – v čem jsou rozdíly?
Obsah článku
Vášnivá a temperamentní Itálie je kolébkou toho nejlahodnějšího horkého nápoje s hořkou chutí. Najdeme mnoho pomocníků, kteří nám dopomohou k dokonalé chuti espressa. Jak se připravuje espresso a co je třeba dodržet, abyste mohli uchopit drobounký šálek do dvou prstů, přivřít oči a přivonět? A jak vám může pomoci s přípravou domácí kávy french press?
Drobounké a lahodné espresso
Malinký šálek s objemem 30 mililitrů a v něm nádherně krémový nápoj s hustou pěnou. Tak vypadá správně připravené espresso. Světle hnědá crema na hladině odolává vaší lžičce a rychle se znovu uzavírá. Chvíli počkejte a přivoňte si. Je to úchvatná vůně směsi pražených ořechů. Připomíná mandle, marcipán a trošku i vůni medu. A teď opatrně smočte rty. Je to plná hořká chuť a vy se rázem ocitáte v ráji všech milovníků kávy. Právě teď víte, že si tak skvělý nápoj budete chtít vychutnat znovu a znovu. Abyste podobné chuti mohli dosáhnout doma, musíte se nejprve vybavit správným modelem kávovaru a zjistit, jak si umlít kávu na espresso. Teprve poté se můžete pustit do přípravy kávy. To nejlahodnější espresso si vychutnáte až poté, co dodržíte několik striktních pravidel.
Trocha šikovnosti a kuchařské alchymie
Doma se neobejdete bez mlýnku na kávu. Na espresso je nejlepší káva arabika, ale vždy záleží na tom, jak je upražená a namletá. Propracovanější model mlýnku na kávu vám dokáže i odměřit velikost porce. Na espresso to má být 7 gramů kávy. Káva musí být namletá jemně, správná hrubost odpovídá texturou polohrubé mouce. Espresso musíte připravovat až ve chvíli, kdy máte vše důkladně předehřáté. Tedy nejen šálek, ale i páku kávovaru.
Není třeba připomínat, že nový šálek musíte vařit vždy v dokonale čistém kávovaru, páku pravidelně čistěte štětečkem. S čerstvě namletou kávou spěchejte k nahřátému kávovaru. Ten musí vodu protlačit upěchovanou směsí pod tlakem 9 barů. Teplota vody by se měla pohybovat okolo devadesáti stupňů. Na šálek kávy nebudete čekat dlouho. Doba extrakce nesmí překročit půl minuty. Nezapomeňte, že espresso je dokonalým chuťovým zážitkem a nepatří do něj ani mléko ani cukr.
Stručný návod na espresso:
- jemně namletá dávka 7 g čerstvé kávy,
- čistý a rozehřátý kávovar,
- důkladné upěchování silou 20 kg,
- voda s teplotou 90 stupňů a tlak 9 barů,
- 25 vteřin na louhování.
Výborná káva za malý peníz
Objevte french press a zjistíte, že je možné dopřát si lahodný šálek kávy i s mnohem menší investicí. Neobejdete se však bez mlýnku na kávu a kvalitní směsi. Káva zůstává v konvičce delší čas a krásně se louhuje. Má krémovou a plnou chuť. Jakmile stlačíte píst, naléváte si do šálku jen filtrovanou kávu.
French press je třeba před přípravou kávy nahřát a vsypat kávu namletou na hrubost pro french press. Ta texturou připomíná krystalový cukr. S french pressem si nejlépe rozumí jednodruhové kávy. Zalívejte vodou s teplotou 93 stupňů, to znamená, že po uvaření chvíli počkáte. Kávu promíchejte a nádobu uzavřete filtrem. Píst stlačujte velmi pomalu a až po třech nebo čtyřech minutách. Hotovou kávu ihned servírujte.
Dokonalost chuti je třeba chvíli ladit, rozhoduje kvalita vody, typ kávy, hrubost mletí i délka louhování. K prvotřídnímu výsledku je třeba se chvíli propracovávat. Jedinou vadou na kráse kávy z french pressu je nedokonalost filtrace. Filtr vždy trochu zrnek propustí i do šálku. I tak ale stojí za to, dát mu šanci vás okouzlit skvělou chutí kávy za malý peníz.