EET pokladna pro řemeslníky a drobné podnikatele – nezbytnost, nebo luxus? Podívejme se, jaká řešení se nabízí
Obsah článku
Elektronická evidence tržeb se navzdory odkladu způsobenému koronavirem blíží a tentokrát již bude jen málo těch, kterých se týkat nebude. Drtivá většina drobných podnikatelů a řemeslníků tak musí řešit otázky – jaká EET pokladna pro řemeslníky je pro mě vhodná? A jak se na změny s předstihem připravit? Na vše se pokusí odpovědět tento článek.
Ještě než začnete se sháněním EET pokladny pro řemeslníky, zjistěte, zda náhodou nepatříte mezi výjimky
Ačkoliv jsme předeslali, že změny se nově vyhnou málokomu, možná přeci jen patříte k menšině těch, kteří novým povinnostem uniknou.
Evidovat budou nově muset všichni, kdo přijímají platby v hotovosti, případně stravenkami. (Plateb na účet či kartou se EET netýká.) I pokud přijímáte jen velice málo hotovostních plateb (třeba jen jednu do měsíce), budete povinnosti EET přesto podléhat. Jestliže ale patříte mezi následující, nemusí vás zkratka EET znepokojovat…
- Jste držiteli poštovní licence
- Jste provozovateli prodejních automatů
- Jste provozovateli veřejných toalet
- Podnikáte v oblasti hazardu
- Prodáváte vánoční kapry
- Patříte mezi nevidomé či hluchoslepé podnikatele
- Stát, kraje i obce EET podléhat rovněž nebudou
- Totéž platí i pro banky, pojišťovny a další finanční instituce
- Jakož i pro oblast sociálních služeb, školní stravování a ubytování
- Drobná podnikatelská činnost zájmových a veřejně prospěšných spolků (např. hasičské či myslivecké plesy, tomboly nebo koncerty) má výjimku také.
- Platby za jízdné u veřejné dopravy rovněž nepodléhají EET
Jak budou řešit EET pro řemeslníky všichni ostatní?
Odpověď v podstatě závisí na jediné věci, totiž kolik tržeb denně (týdně, měsíčně…) máte.
- Jestliže denně kasírujete vícero zákazníků (řekněme desítky), pravděpodobně se vám bude hodit registrační či dotyková pokladna, v ideálním případě i se zabudovanou tiskárnou. Pokud se často pohybujete v terénu, dbejte při výběru i na její snadnou přenosnost. S fyzickou pokladnou by mělo být markování i vystavování účtenek hračkou. A cena jejího pořízení vás nemusí zruinovat – plně vyhovující EET pokladna má cenu mezi 5-10 000 korunami. Občas ji pořídíte i za méně, než to.
- Pokud denně evidujete jen několik málo tržeb, možná vám bude stačit pouze EET software / aplikace typu Leeto, kterou si stáhnete do počítače či mobilního telefonu. Stačí vám mít jen internetové připojení k odesílání údajů o platbě na web finanční správy a raději i tiskárnu (pokud se pohybujete v terénu, tak přenosnou, kterou s vaším zařízením propojíte přes Bluetooth). Samozřejmě se lze se zákazníky dohodnout, že jim účtenku zašlete přes email či SMS, ale pamatujte, že těm, kdo o ni zažádají, máte povinnost vystavit účtenku papírovou. Pak stačí jeden jediný obtížný zákazník, který bude na papírové účtence za každou cenu trvat, a můžete mít problém – nebo nemusíte. Účtenku lze v krajním případě sepsat vlastní rukou.
- Jestliže jsou vaše tržby skutečně nárazové, nejste plátci DPH a nezaměstnáváte více, než dva zaměstance, možná se můžete kvalifikovat k EET offline. Skutečnost, že nebudete potřebovat žádné pokladní zařízení je na druhé straně vyvažována větší administrativní zátěží a zdlouhavým, ručním vypisováním účtenek.
Nezapomeňte, že…
Jako podnikatelé můžete uplatnit slevu na dani až do 5000 korun jakožto příspěvek na nákup pokladny. O slevu lze zažádat v daňovém přiznání roku 2020. A samozřejmě se k EET neopomeňte zaregistrovat na Daňovém portálu finanční správy!