Chuť oleje
Tak jako si zaslouží pozornost víno, stejně tak si zaslouží pozornost olivový olej. Obě dvě tyto suroviny jsou velmi častým cílem degustátorů, kteří analyzují, studují, posuzují, popisují a klasifikují smyslově vnímatelné vlastnosti těchto produktů. Degustace se sice zdá být složitou činností, ale osvojit si ji může každý zdravý člověk s běžně rozvinutým čichem, chutí a hlavně se zájmem o danou věc. V našem článku se zaměříme na degustaci olivového oleje, na jeho pozitivní i negativní atributy. Řekneme si, jak degustace probíhá a jak si na olej udělat vlastní názor.
Co u oleje hodnotíme?
Při každé degustaci, stejně tak jako u degustace olivového oleje, posuzujeme barvu, chuť, vůni či pálivost daného produktu. Co se barvy týče, u olejového oleje není barva posuzováno natolik jako u vína. Tato skutečnost souvisí i s tím, že olivový olej se prodává v tmavých nádobách, které znemožňují jeho posouzení. Na druhou stranu barva oleje o mnohých věcech svědčí. Tak například zelené oleje pocházejí z raných hroznů.
Dalším hodnoceným atributem je chuť. U olivového oleje a jeho degustaci se setkáte hlavně se dvěma základními chutěmi – první z nich je chuť hořká a ta druhá je chuť sladká. Chuť je navíc neodmyslitelně spojena s vůní. Většina našich vzpomínek o chuti je tak zanechána spíše vůní, než chutí. Pokud se tedy rozhodnete nebo naplánujete degustaci, ale vy onemocníte (např. rýmou), pak degustaci raději odvolejte. Taktéž zde hodnotíme pálivost, která je považována za základní chuť.
Pozitivní atributy
Mezi pozitivní atributy patří ovocný atribut, který označuje původ oleje ze zdravých a čerstvých oliv. Druhým atributem je hořký a třetím je pak atribut pálivosti, který svědčí o sbírání oliv na počátku sezóny.
Negativní atributy
Mezi negativní atributy této práce patří shnilost pocházející z příliš dlouhého skladování, plesnivost a vlhkost, ojíněnost, kovovost, žluklost či spálenost.
Postup při degustaci
Při degustaci si nalijeme trošku oleje do skleničky, sklenici zakryjeme a olej lehce prokroužíme. Následně sklenici odkryjeme a zlehka se nadýchneme. Toto první nadechnutí vykresluje názor o oleji.
Poté následuje analýza chuti. Ze sklenice upijte přibližně jednu čajovou lžičku a olej si v ústech rozprostřete po celém jazyce.
Při degustaci se nadechujte ústy a vydechujte nosem, díky čemuž budete moci vnímat velké aromatické částice. Kvalitní olej se pozná podle toho, zdali obsahuje pozitivní, či naopak negativní atributy.
Na závěr můžeme doporučit zneutralizovat hořkost oleje kouskem bílého chleba či plátkem jablka.