Bitcoin láká na anonymitu i vysokou transparentnost. Jak ho efektivně těžit?
Obsah článku
Kryptoměny již několik let hýbou finančním světem. Zajímají se o ně vlády i drobní investoři. Média nás neustále masírují zprávami o vysokém zhodnocení Bitcoinů i dalších kryptoměn, takže proč se jim nepodívat trochu na zoubek?
Co jsou to vlastně ty kryptoměny?
Jde o digitální platidla. Existují pouze ve virtuálním světě a není možné je vlastnit fyzicky. Což v dnešní době velmi rozšířeného používání platebních karet jen málokomu vadí. Bitcoin (ani další kryptoměny) však nemá žádný fyzický protějšek v podobě zlata někde v trezoru. Jeho vydávání je založeno na matematickém výpočtu, který se nedá obejít. Není možné si „natisknout“ Bitcoiny do zásoby a čelil tak potenciální krizi, jako to některé banky dělají s bankovkami.
Kryptoměny není možné padělat ani snížit jejich hodnotu. Každá transakce je ověřována několikrát, takže ji není možné zakázat, kontrolovat ani jinak omezovat. Jde o skutečně revoluční a především anonymní způsob, jak nakládat s penězi. Neexistuje tu žádný zprostředkovatel ani správce – všichni uživatelé kryptoměn jsou si rovni. Nikdo vám tak nemůže nařizovat, co si za své virtuální peníze můžete koupit nebo komu k nim dáte přístup.
Kde se vlastně bere Bitcoin?
Nyní se pojďme podívat na aktuálně neoblíbenější a zároveň i nejstarší kryptoměnu – Bitcoin. Nové Bitcoiny se do oběhu dostávají skrz proces těžení (anglicky mining). Při něm specializovaný těžební software řeší matematický problém a přitom jen tak mimochodem zprostředkovává pohyb peněz na síti. Jinými slovy bez těžení by nebylo možné s Bitcoiny jakkoliv manipulovat.
Zpočátku šlo spíše o aktivitu několika jednotlivců, ale dnes už se problematikou těžení Bitcoinu zabývají specializované společnosti. Poradíme vám, jak těžit Bitcoin i přes tuto počáteční nevýhodu maximálně efektivně.
Jak můžu Bitcoin těžit?
Předem je třeba říct, že s běžným počítačem už toho příliš nezmůžete. Náklady na nákup dostačujícího hardwaru a elektrickou energii převáží hodnotu vytěžených Bitcoinů. Proto je výhodnější vstoupit do některého z tzv. mining monopolů. Ty sdružují zapojené výpočetní soustavy, které se poté spravedlivě podělí o zisk z vytěžených Bitcoinů.
Nemáte žádnou techniku, kterou byste mohli použít? Pak si ji můžete pronajmout prostřednictvím sítí „cloud mining“, kde si jednoduše pronajmete část výkonu těžebního centra.
Poslední možností je samozřejmě i nákup Bitcoinu na specializovaných burzách. Svou kryptoměnu tak získáte okamžitě. Může sloužit jako dobrá investice i jako prostředek pro uložení úspor s větší šanci zhodnocení než na běžném spořícím účtu v bance.