Bezpečnostní nařízení jsou stále častěji obcházená

Obsah článku
Že je BOZP a PO dlouhodobě obcházeno není tajemstvím. Potvrzuje to nejen společnost Extéria, o které se dočtete na internetu v nejrůznějších referencích, ale také nedávné průzkumy. Ty jen ukázaly, že se situace za poslední roky rozhodně nezměnila a že Češi stále jsou těmi, na koho (dle nich) bezpečnostní nařízení neplatí. Jenže pak se nemůžeme divit takovému množství nejen pracovních úrazů, ale také dalších nehod a nešťastných událostí.
Není to jen o pracovních úrazech
Domnívat se, že je to v zaměstnáních pouze o pracovních úrazech je mylné. Sice převládají takové úrazy, které dokonce musí doprovázet několikadenní hospitalizace, ale nezřídka se stává, že několik případů skončilo dokonce i smrtí.
K těm nejvážnějším úrazům dochází podle posledních statistik hlavně v Jihomoravském, Středočeském nebo Moravskoslezském kraji, a to zejména ve stavebnictví nebo ve strojírenství. Nezaostává po stránce pracovních úrazů ani výrobní nebo zpracovatelský průmysl.
Modřiny, lehké tržní rány nebo zlomeniny prstů
K nejčastějším úrazům patří tradiční modřiny, ale není to jen o nich. Velmi často se míří na pohotovost například s lehkými tržními ránami nebo zlomeninami prstů, nezřídka dochází i ke zlomeninám celých horních končetin. Pád břemene, zavalení nebo přimáčknutí – to jsou další úrazy, ke kterým na pracovištích dochází.
V posledních letech jsou také vysoce rizikové úrazy elektrickým proudem. Ty však mohou způsobit i trvalé následky.
Vina bývá na straně zaměstnanců
Samozřejmě všem těmto scénářům mohou předcházet pokyny z oblasti bezpečnosti práce, o kterých musí být pracovníci informováni a jimiž musí být proškolení. K tomu ve společnostech dochází, problém však bývá v lajdáctví samotných pracovníků. Právě jejich upřednostňování pohodlí před vlastním bezpečím je dovádí ke zmiňovaným stavům.
Aby se tedy napravily poslední statistiky, je klíčové, aby se začalo u samotných zaměstnanců.