Alergie na tetování
Obsah článku
Alergická reakce na tetování může být okamžitá, ale klidně se stane, že se objeví až mnohem později – třeba za půl roku i za několik let po aplikaci. Není pochyb, že je tetování žádané, ale odborníci se shodují, že pro kůži se rovná stejnému riziku jako otevřené zranění. Tetování inkoustem se provádí do spodní vrstvy kůže a vrchní vrstva je narušena jehlou. Alergie není ovlivněna prostředím, kde se necháte tetovat. Můžete ho podstoupit v prvotřídním a maximálně sterilním salónu, přesto se alergickým projevům nemusíte vyhnout.
Příčiny alergie na tetování
Příčinou alergie po tetování je především barvivo v inkoustu. Nejrozšířenější jsou alergie na červená barviva. Za alergie ve většině případů zodpovídají používané pigmenty a rovněž jejich nečistoty. Nespoléhejte se na to, že pouze trvalé tetování vám může způsobit komplikace v podobě alergií. Jsou známy také případy, kdy se nepříjemnosti objevily i po dočasném tetování, ale také díky nalepovacím druhům tetovaček pro děti. Dětské tetovačky se dost často přikládají do různých sladkostí. Podle všeho i zde je obsažen parafenylendiamin, aby obrázky zůstaly viditelné několik dní na kůži. Pokud se objeví přecitlivělost na tento alergen, mohou se v pozdějším věku přidat další alergické reakce na jiná barviva.
Tetování byste si měli rozmyslet také při svých pobytech v zahraničí. Hlavně děti škemrají na rodičích možnost získat dočasné tetování hennou a návraty domů bývají spojené s potížemi a nemilými kožními projevy. Samotná henna je poměrně bezpečná, rovněž při použití společně s přírodními barvícími látkami. Urychlené a výrazné barvení je však často spojeno s použitím syntetických látek. Do henny se přidává parafenylendiamin neboli PPD. Citlivější jedinci mají dost výraznou reakci a navíc v dalším setkání s jinými chemickými látkami se projevy alergie mohou zhoršovat a reakce se projeví i jinde, kde dosud nabírala zpátečku. Jestliže jste jednou měli problémy na hennu s PPD, příště to nebude lepší, ale naopak. Čekejte horší reakce.
Projevy alergie na tetování
Jestliže se reakce na tetování objeví později, poznáte to díky zduření a zarudnutí v místě aplikace tetování. Jedná se o tzv. granulom. Po barvení hennou s přídavkem nepřírodních barvících látek se objevují v místě tetování puchýřky a místo silně svědí. Zarudlé skvrny a mokvající puchýře jsou jasným ukazatelem. Některé jizvy vám po nich mohou zůstat velice dlouho, rovněž navždy. Ve většině případů obsahuje černý inkoust železo, když se podrobíte magnetické rezonanci, budete mít zvláštní pocit a nepříjemné silné brnění. Některá alergie se může projevit až po pobytu na slunci. Horší případy se projevují kopřivkou, otékáním rtů a potížemi s dýcháním.
Jak se vypořádat s alergiemi na tetování?
Jestliže vám na dermatologii diagnostikují alergii na tetování, obdržíte masti a léky, také antibiotika. K léčení se využívají léky k tlumení alergických reakcí. Jedná se hlavně o krémy obsahující kortikosteroidy a antihistaminika. Podrážděná kůže na ně však nemusí reagovat. Rozvinutá alergie má jen jedno řešení – nejlepší je si tetování nechat odstranit. Bohužel, jde o jediné účinné možnosti vyléčení.