Zateplení
Váš dům v zimě rychle prochladne a každoročně kroutíte hlavou při pohledu na vyúčtování za spotřebované energie za proběhlou zimu. Možná tento důvod vám dává podnět nechat váš dům zateplit. Pokud zatím nad touto variantou pouze uvažujete, mohou vám následující řádky pomoci při rozhodování. Dozvíte se v nich, proč je zateplení pro váš dům prospěšné.
Proč tedy fasádu zateplit?
Jak je již známo, správně provedeným zateplením snížíte výdaje na vytápění. Dobře zvolený zateplovací systém vám bude v domě udržovat konstantní teplotu. V zimě vám teplo v místnosti vydrží delší dobu, a naopak v létě nedojde k nepříjemnému přehřátí. Celé to vede k tomu, že začnete na podzim topit mnohem později a na jaře přestanete značně dříve na rozdíl od sousedů s nezatepleným domem. Množstvím ušetřené energie nešetříte pouze vaše peněženky, ale také životní prostředí, kdy spousta domácností neustále využívá pevná paliva. Díky kratší topné sezóně jich spotřebují mnohem méně. Většina domácností si též bude moci pořídit i tepelný zdroj o menším příkonu, než do teď využívali.
Další velkou výhodou zateplení je, že prodloužíte trvanlivost vašeho stavení. Konstrukci domu chráníte před nepříjemnými vlivy počasí, jako jsou sluneční paprsky, mráz, vítr a déšť. Tím následně nedochází k ničení zdiva domu.
Zateplením věnujete budově i nový vzhled. To jde samozřejmě ruku v ruce i se zvýšením hodnoty vašeho domu a nepochybně i s větší šancí na případný budoucí prodej.
Pakliže se bojíte, že se při zateplení mohou začít tvořit plísně, nemějte strach. Je to pouze mýtus, který se traduje mezi odmítači zateplení. Tím, že zvolíte dostatečnou šíři izolantu, se rosný bod posune až ke zvolené izolaci, popřípadě až do ní, ze které se vlhkost lépe vypaří, než když rosný bod zůstává ve zdivu. Z něj se špatně pára odpařuje, vznikají tepelné mosty a mohou se objevit zmíněné plísně. I pro starší domy s větší vlhkostí je v dnešní době řešení – tzv. odvětrávaná fasáda. A tak se nikdo nemusí zateplení obávat.
Varianty zateplení
Nejčastěji volba padá na pěnový polystyren. Označením EPS nebo též expandovaný. Je lehký, dobře se tvaruje, je ekologicky nezávadný a finančně přijatelný. Také se vyznačuje poměrně dlouhou životností cca 50 let a více, dle kvality provedení zateplení. V dnešní době se také velmi často používá šedý grafitový polystyren. Díky lepším tepelně izolačním vlastnostem stačí menší šíře než u polystyrénu expandovaného (o 20 % tenčí než EPS), což je výhodné u starších domů s již širokým zdivem.
Další možnou volbou izolace je minerální vata. Používá se u vysokých budov, má lepší paropropustnost a vysokou požární odolnost. Nevýhodou je ale vyšší cena.
Samozřejmě pokud jste se rozhodli pro zateplení, určitě se budete ptát, jakou šíři zvolit. Jednoduše by se dalo říci, čím více, tím lépe. Obecně by měla být dostačující šíře od 14-20 cm. Pokud byste ale chtěli spočítat šíří izolantu přímo pro váš dům, neváhejte se obrátit na profesionály, kteří dle daného vzorečku vypočítají ideální šíři přímo vám na míru.
Pokud byste se chtěli do zateplení pustit sami, zkuste to několikrát dobře promyslet. Nejenže si špatným provedením snižujete životnost izolantu, ale též se vám mohou vytvořit po nějaké době výdutě a bubliny. Takže na závěr budete zateplení muset opravovat a investujete do něj mnohem více, než když byste zakázku zadali konkrétní firmě ihned.
V okolí Brna a ve městě samotném se můžete obrátit na několik profesionálů zaměřených na zateplení fasád. Kontaktovat můžete například firmu Profidek s.r.o., která vám může nabídnout zateplení jak polystyrenem, tak i minerální vatou. Firma se vyznačuje několikaletými zkušenostmi nejen se zateplováním, ale s celými rekonstrukcemi rodinných domů v Brně a jeho okolí. V případě dotazů vám s ochotou poradí a vše potřebné vysvětlí, kontakt můžete nalézt na webových stránkách zmíněné firmy.