Exotika u vás na zahradě. Jaké plodiny můžete pěstovat i za domem?
Obsah článku
Zahrada každým rokem oplývá různými plodinami. A zatímco v létě je s hrdostí konzumujeme, v zimě přemýšlíme, co si na zahradu umístíme v okamžiku, jak se aspoň trochu oteplí. Zájem kromě klasických jabloní nebo hrušní je také o exotické dřeviny, které není tak těžké pěstovat, i když se to na první pohled jeví. Stačí jenom kvalitní zahradní nářadí a další prostředky pro pěstování a je půl práce hotovo. Tedy, taky je třeba si vybrat druh exotického plodu, který si zasadíte na svůj pozemek.
Vynikající papája se může pěstovat i v bytě
Věděli jste, že papáju si můžete vypěstovat také u sebe na zahradě, dokonce v samotném bytě? Jen jí udělejte dostatek místa, protože svým vzhledem připomíná palmu. Jen málokdo ví, že se nejedná o dřevinu v plném slova smyslu, ale že je to spíše bylina, která plodí vynikající, šťavnaté plody, které jsou navíc extrémně zdraví.
Aby se vám pěstování papáji povedlo, je nutné jí přichystat stanoviště s rozptýleným světlem a teplem. Ideálně by mělo být místo s vyšší vzdušnou vlhkostí a neměli byste zapomínat na pravidelné zalévání rostliny.
Kaki patří i na vaši zahradu
Znáte plodinu jménem tomel? Možná ji neznáte pod tímto názvem, ale spíše pod názvem kaki. Na pultech obchodů plodinu poznáte na první dobrou, a to díky jejímu zbarvení. Je oranžového, někdy až červeného zbarvení a velikostí se podobá klasickému rajčeti. A i když mluvíme o subtropické rostlině, můžete ji mít i u sebe na zahradě.
Je dobré si kaki předpěstovat nebo koupit už sazeničku, nikoliv jen semínka. Nádoba s rostlinou se vynáší ven brzy na jaře, kdy už nehrozí velké mrazy (ovšem nemusí být x stupňů nad nulou). Doma ji necháváme jenom v době nejchladnější zimy.
Maracuja potřebuje hodně světla
Vedle zmíněných exotických plodů můžete na své zahradě pěstovat také velice oblíbenou maracuju neboli mučenku. Ke svému spokojenému růstu potřebuje jenom hodně světla, tepla a také hodně vody. Je však nutné hlídat, aby se rostlina nezalévala, když teplota klesne pod deset stupňů Celsia. Platí, že čím nižší teplota venku panuje, tím menší je nutná zálivka.