Reformy vlády zvyšují korupci
Obsah článku
Na začátku svého vládnutí si současná vláda v čele s premiérem Nečasem kladla jako jeden z hlavních cílů boj s korupcí. Pro jednu z vládních stran (Věci Veřejné) byl navíc boj s korupcí jeden z hlavních předvolebních motivů. Jak se ale ukazuje, díky některým reformám vlády se naopak úroveň korupce zhoršuje.
O čem že to tady mluvíme? Celkem nedávno proběhla několika velkými českými servery informace o tom, že díky snížení platů ve státní správě, se čím dál tím více policistů dostává do vážných finančních problémů.(viz např. zde)
Policisté přišli i o 20% svých platů
Díky vládní reformě a úsporným opatřením, totiž velká část policistů přišla o hodně peněz. Někteří příslušníci policie tak přišli i o 7.000 Korun měsíčně. Průměrná mzda u policie byla ještě v roce 2010 32 514 korun. Někteří policisté tak přišli o více než 20% svého platu a je to znát.
Značná část policistů má totiž různé hypotéky nebo jiné půjčky či úvěry. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě měli vyšší platy, než byla průměrná mzda u ostatních zaměstnanců v ČR, tak se není moc co divit že si zvykli na určitý životní standard. A když se jim takto razantně snížili příjmy, tak mnoho z nich začíná mít vážné finanční problémy.
Exekuce a bankroty v řadách police
Na veřejnost se dostali informace, že celá řada příslušníků policie se potýká s exekucemi a nezvládá splácet svoje dluhy. U některých to dokonce šlo již tak daleko, že museli požádat soud o oddlužení fyzické osoby. To samo o sobě není nic špatného. Do velkých dluhů se může dostat každý.
Pokud ale soud nařídí osobní bankrot (tedy oddlužení fyzické osoby), a pokud se jedná o oddlužení formou splátkového kalendáře, tak dlužníkovi zůstane jen nezabavitelná částka, která je stejná jako v případě exekuce na plat pro přednostní pohledávky. Průměrný policista, s manželkou a dvěma dětmi by tak při oddlužení dostával jen přibližně 12 000 tisíc korun (bezdětný pak ještě mnohem méně, viz kalkulačka exekuce na plat). A to po celou dobu oddlužení (což je 5 let).
Začnou brát policisté v dluzích úplatky?
Taková situace pak přirozeně nahrává růstu korupce a to poměrně zásadním způsobem. Dlouho platilo, že lidé u policie nebo i soudci mají nadprůměrné platy právě z toho důvodu, aby se zabránilo jejich možné zkorumpovatelnosti. Přece jen, policista nebo soudce, který má slušné příjmy, bude mnohem méně náchylný k tomu, přijmou úplatek, než ten kdo pobírá plat na úrovni minimální mzdy.
Pokud se tedy významné množství policistů dostane díky vládním reformám do finančních problémů, tak se dá čekat i to, že celá řada „slušných“ policistů se dostane do takové životní situace, že si začnou svoje příjmy vylepšovat právě díky braní úplatků.
Smysl vládních reforem
Reformy vlády a různé škrty mají určitě svůj smysl. Vzhledem k tomu jaká je úroveň zadlužení v české republice, vzhledem k tomu že dluhy státního rozpočtu České Republiky je v tuto chvíli již 1,5 biliónu korun (viz třeba zde), tak je jasné že šetřit se musí. Vláda by ale měly vždy velmi pečlivě zvážit dopady svých škrtů, aby ve snaze šetřit za každou cenu nezpůsobovala jiné problémy.