Motivy v japonském tetování
Tetování bylo v Japonsku většinou zakázané, uvolnění nastalo až v roce 1945, kdy došlo ke zrušení zákazu. Tetování se zde vnímá jako symbol kriminality, což se ovšem v posledních letech znatelně změnilo. Tetování si aplikují příslušníci gangů (známá je Yakuza). V japonských vzorech se často objevují hrdinové a hrdinské scény, nechybí náboženské symboly, zvířata, zejména tygři a draci. V japonském tetování se hojně objevují mytologická zvířata z pověstí. Japonci neskrývají na obrazech na svém těle žádná velká poselství, preferují harmonii celého díla.
Sakura
Motiv třešňových kvítků – sakury převládá v tradičním umění japonského tetování – irezumi. V tetování se zobrazují třešňové květy v kombinaci s jinými klasickými symboly – s koi kapry, draky, tygry. Sakura však značí také mraky. Jde o pomíjivost květů a krásy. V tetování se objevují i další symboly ze světa flóry. Zejména se jedná o jasmínové květy.
Nositelé štěstí
U Japonců najdete mnoho symbolů, které se považují za nositele štěstí. K nejoblíbenějším se řadí symbol sakury.
Fénix
Ohnivý pták fénix – Ho-Oo, se hodně podobá čínskému druhu. Mytický pták se v Japonsku považuje za symbol spravedlnosti a věrnosti. Dále se prezentuje jako prvek ohně a ženské síly. Fénixe lze objevit na tělech věrných služebníků, nebo na tělech samurajů.
Drak
Drak není v Japonsku záporným symbolem, ale naopak zastupuje kladné bytosti. Jedná se o vládce blesků a hromů s mocí nad počasím. Drak představuje patrona prvku dřeva a mužského principu. Drak je smrtelným nepřítelem fénixe, proto se drak s fénixem často objevují společně na jednom tetování. Drak znamená moudrost, sílu a svobodu. Konkrétní význam závisí na barvě. V přítomnosti draka se lze dočkat bohatství a štěstí.
Démon
Démonem se rozumí lidožravý obr Oni. Jde o tradiční nestvůru z japonských pověstí. Démon opravdu děsí a má za úkol zastrašovat. Spatřit se dal již na tělech samurajů, tradičně se aplikoval na levé rameno.
Voda
Tetování s vodními motivy se začalo šířit v Japonsku od 18. století. Nejčastěji se zobrazují obrazy od malíře Kacušika Hokusaje, ale s výraznými změnami. Od konce 20. století se stala populární kombinace vody s kapříky Koi. Podle pověsti se z kapříků Koi vyvinuli draci. Barevné rybky znamenají moc, sílu, štěstí a individualitu.
Tygr
V japonském tetování je nejčastěji zobrazovaným zvířetem tygr. Tygr znamená odvahu, krutost, též radost ze smrti a zabíjení. V tetování často bojuje s drakem.
Samuraj
V tradičním japonském tetování tvoří samuraj součást většího celku – ve většině případů. Zobrazuje se na rukáv nebo na celá záda. Motivy vyobrazují samuraje v souboji s lidmi nebo s mýtickými postavami – nejčastěji s drakem nebo tygrem, ale také s jinými motivy – s blesky, vlnami, koi kapříky, se sakurou.