Tetování hennou
Obsah článku
Přírodní henna má červenou až nahnědlou barvu. Mohli jste se setkat s barvením vlasů hennou, kdy získají její barevný odstín bez použití chemikálií. Henna však ve formě na vlasy nechytne každému, podobné je to u tetování – malování na pokožce prostě nevynikne na opálené nebo přírodně hnědé pokožce.
Co je henna?
Lawsonia inermis, česky henna. Jedná se o keř s výškou od dvou do šesti metrů. Roste v horkém a suchém podnebí. Původní výskyt byl zaznamenán v tropických a subtropických oblastech severní Afriky, jižní Asie a Středního východu. Keř kvete bílými nebo žlutými květy. Nasládle voní. K výrobě henny se používají listy rostliny. Jakmile se sklidí, usuší se a rozdrtí na prášek. Hennu můžete znát také ve formě pasty. Henna má několik druhů a rozděluje se podle místa, kde se pěstuje a rovněž podle používání. Světlé pleti bude vyhovovat červený henna pudr, který zabarví kůži do červena. Hnědý henna pudr se aplikuje na tělo, nohy a ruce. Černý henna pudr obsahuje směs prášku z henny a chemikálie, které jsou příčinou závažných alergií. K barvení vlasů slouží rostlinný henna pudr.
Henna však dodává jen jeden barevný odstín. To se změnilo ve dvacátých letech 20. století, kdy se henna začala doplňovat o kovové soli, syntetická a přírodní barviva. Takto došlo k zajištění většího počtu barevných odstínů. Rostlina barví díky obsahu různých pigmentů. Nachází se v ní oranžový karoten, žlutý xantrofyl, chlorofyl A a B. Hennu stačí smíchat s vodou, aby vznikla pasta a posléze se pigmenty rozpouští ve vodě. Henna zachycuje UV sluneční paprsky, při opalování se kůže pod obrázkem neopálí.
Malování hennou
Mehndi je umění – tetování hennou a hodně se aplikuje na nohy a ruce. Ornamenty a jiné malůvky vypadají velice povedeně a hennování je na pohled velice podobné jako trvalé tetování. Sama o sobě je henna příliš světlá na barvení různých odstínů kůže, mnohdy si tatéři hledají pomoc v čaji nebo kávě, které dodají henně tmavší odstín. Častěji se setkáte i s dobarvováním syntetickou látkou PPD. K výhodám tetování hennou patří to, že je zcela bezbolestné. Nejde ale o trvalé zkrášlení kůže, jen o dočasné. Obecně vydrží tetování hennou od několika dní do několika týdnů. K nejčastějším motivům patří různé květinové motivy, geometrické obrazce, zvířata, arabské ornamenty, ptáci atd.
Zápory barvení hennou
Henna připadá mnohým osobám skvělým řešením pro nejrůznější malůvky a ornamenty na kůži. Jedná se o dočasné řešení a například rodiče potěší, že vyhoví žádosti svých dětí, ale nepůjde o trvalé řešení zkrášlení kůže na jejich těle. Zkušení tatéři vykouzlí na těle pomocí henny realisticky vypadající kérky. Problémem je, že se nepoužívá čistá henna, protože projevy obarvení se objevují třeba až za několik hodin. Do henny se přidává velice tmavé a syntetické barvivo, látka nazývaná parafenylendiamin – PPD. Malování černou hennou způsobuje alergické reakce. Alergie se může například projevit zčervenáním místa, svěděním, puchýři, strupy nebo objevením se pigmentových skvrn a změnou kožního zabarvení. Problémy se vyskytnou buď ihned, nebo po uplynutí několika dní.
A na závěr…
Líbí se vám tetování hennou? Můžete jít do toho, ale v zájmu zdraví se vyhněte černé variantě. Dopřejte si jenom červené nebo hnědé tetování, sice nezískáte tak výrazné motivy, ale určitě půjde o bezpečnější možnost pro vaši kůži. Do tetování hennou se můžete klidně pustit i sami. Na trhu seženete speciální pera s obsahem přírodního přírodního extraktu henny v prášku, které pomůže vytvořit ozdobné tetování podle vašich představ. Stačí vám několik minut a máte hotovo!